BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

WOW:WOTLK — Beta. Diena 4. Mekanikos beisikai

Su kuo gi valgomas Death Kinght (Toliau – DK)? Šiaip, kaip ir prognozuota, greičiausiai tai taps viena iš keisčiausių WOW klasių.

Tiesa visi manė, kad ji tokia bus dėl netipiškos mechanikos, bet iš esmės visi keistumai kyla dėl to, kad žaidimą pradėsim būdami 55 lygio. Su tuo sutinka ir Žpat :)? Blizzard teisingai pasielgė neleisdami šios klasės rinktis naujokams ir įvedę reikalavimą turėti nors vieną 60+ personažą, nors viename realm‘e per accountą. Jei žmogus pirmą sykį įjungęs WOW iškart stvertų DK jo pažintis su žaidimu greičiausiai truktų neilgai.

DK tai šarvuotas karmagis, pagal Lore tai mutavęs ir tamsos keliu pasukęs džedajus paladinas. Iš esmės tai paladino, warrior‘o ir warlock‘o mišinys. Tiesą sakant, aš tikėjausi grynos paladino kopijos su invertuotais įgūdžiais, bet taip kaip yra, gal net ir geriau. Klasė iš ties išėjo labai dinamiška ir nesunkiai pritaikoma prie žaidėjo poreikių. Teoriškai iš DK galėsim nulipdyti tanką, damage dealerį, support klasę ar PvP čempioną. Praktiškai aš kol kas neįsivaizduoju kaip tai įmanoma, nors molio lipdymui tikrai yra. Sakyčiau klasė bus labai sėkminga, jei iš jos gausis padaryti bent du dėmesio vertus mišinius. Bent jau betoj, norint iš DK nulipdyti PvE monstrą nereikia daryti nieko. Pirmoj pradžioj talentus mėčiau ant durniaus, kovos metu skill‘us irgi jungiau bet kaip ir viską iš eilės. Rezultatas visada būdavo vienodas. Visi miršta. Sklando kalbos, kad šią minutę DK yra gerokai galingesni už bet kurią kitą klasę. Teigiama, kad betos metu jie bus nerfinami, kol įsipaišys į galutinį balansą. Bet spekuliacijų yra ir daugiau. Beta forumuose ar in-game pokalbių kanaluose spėliojama, kad DK tyčia padaryti gerokai galingesni, kad žaidėjai turėtų galimybę kuo greičiau užkelti personažo lygį, o pats žaidimas labai nebaustų jų už klaidas, kurių, mėgindami suvaldyti iš esmės visiškai naują klasę, tikrai darysim daug. Kiti mano, kad DK progresija bus panaši į standartinio paladino. Stiprus ir nesustabdomas iki 40-50 lygio. O vėliau įsipaišantis į bendrą balansą. Na kaip bus pamatysim. Vakar keli veikėjai gyrėsi, kad trise ar keturiese visiškai išvalė pirmus Northrendo 5 žmonėms skirtus požemius. Valyme dalyvavo tik DK.


Corpse explosion — susprogdina pasirinktą lavoną, daro AOE žalą. Atrodo gražiai, jausmas geras. O naudos tai kaip ir nelabai matau.

Pirmas dalykas kurį derėtų žinoti apie DK yra tas, kad tai puiki klasė solo žaidimui. Faktiškai nereikia dėti jokių pastangų norint aktyviai regeneruoti personažą kovos metu, o pati mechanika pastatyta taip, kad jis stiprėja sulig kiekviena kovos sekunde. Kol kas galima nedrąsiai teigti, kad DK neturi išeikvojamų resursų (mana/energija/rage) kuriems pasibaigus užsirakina kone visos jo savybės. Iš esmės kol jis gyvas, jis gali žudyti be atvangos. O žudydamas jis regeneruoja.
DK naudoja dviejų tipų kovines savybes. Specialius smūgius kaip visos artimos kovos klasės ir užkeikimus kaip kerėtojai. Kiek supratau šiai akimirkai, jo kovos mechanika paremta ligomis ir įvairiausiomis manipuliacijomis su jomis, kai priešas užkrėstas. Šiek tiek primena paladino Seal sistemą, bet pas DK jį gerokai platesnė ir lankstesnė. Tačiau visų pirma apie tai, kaip DK suduoda smūgį:
Kiekvienas DK turi savo žinioje 6 runas. Žaidimo pradžioje po dvi kiekvienam archetipui. 2 kraujo, 2 unholy, 2 šalčio. Daug kur rašoma, kad DK ilgainiui galės pats spręsti kaip ir kokias runas naudoti, tačiau betoje baigiau visus startinius kvestus ir jokių užuominų apie tai neradau. Gal galėsim tai daryti vėliau, o gal negalėsim išvis. Taigi kiekvienas DK smūgis arba užkeikimas visų pirma reikalaus aktyvuoti kažkurias runas. Aktyvacija aišku vyksta automatiškai. Pavyzdžiui norėdami stuktelti oponentą kokiu tai nuodijančiu smūgiu turim panaudoti jam 1 šalčio ir 1 kraujo runą. Paprasčiausiai spaudžiam smūgio mygtuką ir abi runos automatiškai patenka į cooldown būseną. Vadinasi kurį laiką jų naudoti negalėsim. Rūnos pavaizduotos po personažo portretu, bet tiesą sakant kovos metu man buvo patogiau stebėti ne jas, o smūgių ir užkeikimų meniu, kuriame savybės kurioms trūksta aktyvių runų paprasčiausiai papilkėja ir tampa nenaudojamos.


Startuojame su šešiu runų komplektų. Po dvi kiekvienai DK valdomai stichijai.

Bent jau kol kas, maždaug pusė DK užkeikimų aktyvuojami tam reikalui naudojant tik runas. Kita užkeikimų dalis šalia runų dar reikalauja ir runų galios (runic power). Pastaroji gaunama atakuojant priešą tam tikromis atakomis. Realiai pirmoji užduotis naujai iškeptam DK yra susirinkti visus sugebėjimus į krūvą ir teisingai susidėlioti juos meniu. Taip kad aiškiai matytųsi rekomenduojama smūgių seka. Kitaip tariant pradedam nuo tik runų galią eikvojančių užkeikimų kurie generuoja runų galią, vėliau išsikraunam super mega baigiamaisiais smūgiais. Kiek pastebėjau, runų galia yra labai lengvai kaupiamas resursas, po kiekvienos kovos jos likdavo tiek, kad naudodamas vien ją laisvai nulenkdavau sekantį mobą.
Sukurti šiek tiek „advanced“ kovos seką rekomenduočiau iš karto po to, kai apsiprasite su savo personažu. Bent jau kol kas darosi panašu, kad nemaža DK mechanikos dalis paremta ligomis. Dalis DK smūgių daro pradinę žalą plius užkrečia priešą kažkokia liga (pakabina DOT‘ą arba Debuff‘ą). Šalia to, DK turi visą arsenalą smūgių kurių efektas (žala, atstatomos gyvybės kiekis etc.) priklauso nuo to, keliomis ligomis serga jo mušamas oponentas. Vien dėl to verta susidėlioti mygtukus patogia seka, kad smūgiai kurių efektas priklauso nuo ligų kiekio nepasipiltų ant visiškai sveiko oponento. Šalia šių triukų DK taip pat turi galimybės skleisti ligas permesdamas nuo vieno oponento ant kieto arba daryti žalą visiems kažkuo sergantiems oponentams vienu metu. Trumpiau tariant tactical aoe :). Sprendžiant iš talentų medžio, kurį galit pažiūrėti čia, DK turės ir standartinių AOE užkeikimų, ar bent jau užkeikimų kurių pavadinimai yra analogiški AOE užkeikimams iš Warcraft II :).


Death Strike — panaudojimui reik 1 unholy ir 1 frost runos. Nereik runik power. Paskaitę tooltip’ą pamatysite, kokią iš tikrųjų reikšmę turi DK pasėtos ligos :).

Taigi smūgiai ir žalingi užkeikimai sudaro pagrindinį DK savybių arsenalą, tačiau šalia to, jau 58 lygyje jis gavo ir savotišką „Silence“ ir „Shackle“ atmainą. Panašu, kad laikui bėgant jis išties gali virsti nesustabdomu. Betoj neketinu to aiškintis, nes tolimesnis lygio kėlimas vyks Outlanduose. Nesinorėtų jame trintis ir po retail žaidimo versijos pasirodymo, tad, mano personažas jau snaudžia ir greičiausiai nebus žadinamas.
Talentus tikrai mėčiau kaip papuola, fun factor‘iaus vardan. Natūralu, kad netikėtai patapau Deep Unholy personažu. Kol kas mano požiūriu toks personažo vystymas yra totali nesąmonė. Labai linksma nesąmonė. Galiu prikelti lavonus. Galiu juos valdyti. Galiu net prikelti žuvusį draugą, tiesa jis bus zombis, tačiau savo zombį jis valdys pats. Galiu iškviesti gorgolijas ar sprogdinti kritusius priešo karius, taip žalodamas visus esančius sprogimo epicentre. Žodžiu kol mano personažo nesaisto jokia atsakomybė galiu durniuoti kaip noriu. Realiam žaidime, Deep Unholy bild‘o aš kol kas neįsivaizduoju.


Pradinėje būsenoje šitas žavus zombiapalaikis tik prikeltas susiranda taikinius ir aklai juos chargina. Jo valdyti neimanomą, taigi jis šėlsta kaimiečių trobose, baido mergas ir dubasina ūkininkus. Viskas baigiasi tuo, kad galu gale kočėlų ir kauptukų padedami kaimiečiai jį užverčia ir labai nepatenkinti ateina pas mane. Aiškintis.
Talentų pagalba galima paversti jį valdomu padarėliu ir kontroliuoti jo veiksmus, but where is the fun in that? Nuosavas Leeroy Jenkins yra kur kas geresnis pasirinkimas!

Vienas iš naudingiausiu, ir manyčiau greitu laiku labai išpopuliarėsiančių užkeikimų yra „Death Grip“. Tai paprastas, dideliu atstumu veikiantis judesiukas, pritraukiantis pasirinktą priešą prie DK. Nustebsiu jei YouTube nepasirodys filmukų apie tai su originaliu Mortal Kombat garso takeliu, kuriame Scorpion rėkia „Get over here“. Tiesa sakant nė netikrinau You Tube. Gali būti, kad tokiu filmukų jau yra :). Šiaip labai naudingas užkeikimas. Nebandžiau jo PvP, jei veikia ir ten tai bus linksma :).


Get over here!


Čia dar gerai būtų Upercut smūgis… Bet kol jo nėra pasitenkinsiu ir standartine banke į dūdą.

Kas dar? Ach taip. Runeforging. Kiekvienas DK išmoks šią profesiją. Jos dėka jis galės užmesti tam tikrus patobulinimus ant savo ginklo. Bent jau kol kas tai daroma labai paprastai ir nemokamai. Tai suteikia ypatingo lankstumo klasei, mat reikia paaukoti vos kelias minutes kelionei iki spec. kalvės, kurioje akimirksniu galima adaptuoti ginklą naujai atsiradusiam poreikiui. Šie patobulinimai nėra labai, labai stebuklingi, bet visi ilgėliau pažaidę žino, kad net ir vos kelių procentų tikimybė atjungti oponentą sekundei kitai, kartais reiškia labai, labai daug.


Bent jau kol kas užmesti rūną paprasta kaip du pirštus apsisiot. Aišku jei vis dar esi iš sysiojančių padermės… Ir turi 2 pirštus.


Jau pačioje pradžioje, patobulinimų pasirinkimas ganėtinai platus.


Rezultatas.

Dar DK turi savotiškus buff‘us vadinamus presence. Kitais žodžiais tariant jis gali pasirinkti būseną kurioje yra taip prisitaikydamas prie konkrečių užduočių. Kol kas mačiau ką daro Blood ir Frost presence. Iš primo žvilgsnio pirmoji skirta PVE roaming‘ui o antroji Tank‘inimui. Paveiksliukas žemiau.

Va lyg ir viskas ką spėjau pamatyti ir suprasti apie DK. Žaisiu su juo pasirodžius pilnai žaidimo versijai ar ne nežinau. Man šiek tiek nepatinka Lore background‘as po klase, o kadangi žaidžiu RP serveriuose, reikės gerai pagalvoti kokią poziciją užimti ir kaip vystyti personažą. Truputi plačiau apie tai gal ryt papasakosiu. Dar aišku neduoda ramybės klausimas dėl tų runų. Ar žaidėjas galės susidėti jas pagal savo norus? Tai įneštų tikrai daug naujų vėjų mechanikos ir balanso erdvėse. Ypač balanso, nes tokiu atveju kūrėjams tektų perskaičiuoti be proto daug tikimybių. Taip pat būtinai reikės pabandyti dėti standartinį Enchant ant ginklo kuris jau patobulintas runeforging keliu. Įdomu ar jie veiks kartu.
Baigiant. Jei atmesim Lore ir paliksim tik mechaniką tai pati idėja kaip veikia DK man labai patiko. Net ir tuo atveju jei runos liks nekeičiamos atsiveria milžiniškos galimybės tobulinti savo personažą. O smagiausia tai, kad ši klasė yra viena iš tų, kur daug ką lems meistriškumas. Kažkaip bent jau kol kas man šviečiasi, kad DK gali tapti PVE drain free klase (mano požiūriu palas yra beveik drain free, bet loladinai ir bubblebojai su savo kreivom rankom nuolat griauną jo įvaizdį).

Tik į vieną klausimą negaliu atsakyti. Ar DK yra tikrai toks labai kitoks, kad vien dėl jo būtų verta pirkti WOTLK. Greičiausiai ne. Manau dauguma žaidėju apsipras su klase ir pradės ją vertinti kaip savaimę aiškų dalyką gerokai anksčiau nei pasieks 80 lygį. Todėl vien DK neparduosi. Kaip ir Burning Crussade atveju pagrindinis pardavimo akcentas greičiausiai bus naujos zonos, nauji ginklai, nauji reidai ir seni, bet dar nemušti bosai. Apie dalį šių dalykų irgi papasakosiu šią savaitę. Iki Leipcigo esu nusiteikęs pamatyti tiek kiek reikia bendram įspūdžiui. Po to betą paliksiu ramybėj, nes apsisprendimas pirkti Retail versiją jau yra. Ir blemba, jis tvirtas.

Rodyk draugams

Komentarai (653)

Aventura2008-08-11 18:03

as truputi kitaip isivaizdavau DK… nors tiesa sakant, nelabai ir nomejaus juo :D
kazkodel laukiau battlemage or something :D nu zodziu.

o tai, bet kokia klase gales tuo DK patapt? nes esu girdejes, jog lygtai tik warras, palas, ir lockas? ar as klystu?

artojas2008-08-11 19:17

Nea. Reikia turėti nors vieną 60+ personažą per accountą, kad galėtum kurti DK. Jei toks personažas accounte yra, gali kurti DK kuriam tik nori realm'e. Maximum 1 per realmą.

Aventura2008-08-11 19:22

hm gal ir verta butu pereit ant DK… mane visai jis suzavejo. nera manos, energijos ir kito sudo, kuris mane knisdavo…. nors tiesa sakant… as tikrai netikiu, kad tai bus paskutine hero klase…. bet ir neaisku kiek ilgai tektu laukti kitos. nesinori tiketi, kad kas nauja expationa ateis nauja hero klase. per ilgas tarpas manau… nebent su kokiais didesniais papildymais gal… as noriu battlemage or something :(

Andreaz2008-08-11 19:31

O.o Zpat vėl veikia :D

artojas2008-08-11 19:37

Taip Aventura. Aš irgi. Jei konkrečiau tai norėčiau būtent Ogre Battlemage.

O ZPAT tikrai gyvas ir labai aktyvus :)

Redagavo artojelis 2008-08-11 19:37

Aventura2008-08-11 19:43

artojau, visi ogres nori :D

tiesa, kai Al'akire mano boba (suprask mano female charas) pasieke exalted su ogremis, i ja kreipesi kaip i "Queen of the ogres". tai si ta reiskiaxD

komentatorius2010-01-18 18:27

DK yra 1 zodziu geras bet… palaij ir waraij pajima dk daugiauseij plaij nes nespeji nk padaaryt pladin stun ir wiskas hita duad ir dk kaip ir nera jau

komentatorius2010-01-18 18:28

biski su klaidom @#$% -.-

PASOLNXGAIDZEIJ2010-01-18 18:29

PYDARASTAIJ WISI ESANTYS CIA IR GM LOPAS NX KURWA GAIDENA

PASOLNXGAIDZEIJ2010-01-18 18:30

LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi LOOOPAI LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJ LOPAIJi

PEDIKAIJ JJUS2010-01-18 18:31

PYDARAIJ JUS KAS BUS 112-=911 02 ?????????????// jus LOPAIJ OOOOOOOO DK ZJBS

Dede Morelos2010-09-24 14:38

Sorry to go a bit off topic but can anyone suggest a good kitchen supplier in the United Kingdom.

nursing home insurance2010-12-20 02:06

Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

atv tire2010-12-25 09:26

I recently came accross your blog and have been reading along. I thought I would leave my very first remark. Nice blog. I will keep visiting this blog very often and keep learning more about SEO.

atvtires2010-12-25 15:55

You can depend me in for a Digg. Thanks for posting this on your SEO site, it has been very imformative…and thats from a Harvard student! :)

Devora Lackman2011-01-04 17:15

Most of the blogs online are pretty much the same but i honestly enjoyed what i read. Bravo !

Tesco Voucher Codes2011-01-16 21:55

great post, certainly gives food for thought.

Jonathan Adams2011-01-19 18:00

I saw something about that topic on TV last night. Great post.

fever blister treatments2011-01-20 23:18

Good day, I can’t seem to add your RSS feed to my feed reader. Anyone else having a similar challenge?

poker news2011-02-02 04:56

Impede the best bib site hither poker news.

AFRICAN MANGO PLUS2011-02-02 07:56

Remarkable phrase and it is duly

Conrad Mohammad2011-02-03 04:50

There are some interesting points in time in this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

links2011-02-03 12:15

During this time the rental income is going to cover this expense, but once everything is paid off, the rental income becomes pure profit.

Rico Pestone2011-02-03 13:39

Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

viagra generika2011-02-05 00:56

Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.

kasino2011-02-05 14:41

Apple now has Rhapsody as an app, which is a great start, but it is currently hampered by the inability to store locally on your iPod, and has a dismal 64kbps bit rate. If this changes, then it will somewhat negate this advantage for the Zune, but the 10 songs per month will still be a big plus in Zune Pass’ favor.

arrow storage sheds2011-02-06 07:52

I apologise, but, in my opinion, you commit an error. I can defend the position. Write to me in PM, we will discuss.

Audrie Gundry2011-02-06 14:23

I’m obtaining an essential minimal trouble I cant appear to be effective at subscribe your personal feed, I’m working with the search engines reader.

flower girl dresses2011-02-06 19:27

paris-4D4ED9FE@fireden.netcedrick-4D4ED9FE@fireden.netHey ,I think your site is good! I found it on Bing, I will go back one day.

wireless baby monitor2011-02-07 21:26

It had been some time since I visited website with such quality information. Thansk a lot for the useful data

Deshawn Faulhaber2011-02-08 22:20

Thank you so much for this wonderful article. This is a kind of thing that keeps me going through the afternoon. I’ve been searching around for your site for a while. Currently being a avid blogger I’m delighted to see others taking initiative.

Dollie Kaperonis2011-02-09 03:50

Thanks so much for this superb article. This is a kind of thing that keeps me going through a single day. I’ve been looking around for your site for a while. Currently being a avid blogger I’m happy to see others taking initiative.

cabbage soup diet2011-02-09 22:09

Hello, I saw a 3 of your attention-grabbing posted posts and wished to ask if you would be keen on reciprocal pages? Group have weblog about alexis texas ass! Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

raw food diet2011-02-09 22:09

I used to be wondering what is up with that weird gravatar??? I know 5am is early and I am not wanting my best at that hour, however I hope I don’t look like this! I might nonetheless make that face if I’m requested to do a hundred pushups. lol Anyway, in my language, there should not much good supply like this.

acne free in 3 days2011-02-09 22:28

Have you ever thought-about adding extra videos to your blog posts to maintain the readers extra entertained? I mean I just read by way of your complete article of yours and it was fairly good but since I am more of a visible learner,I found that to be extra useful effectively let me know how it seems! I love what you guys are all the time up too. Such intelligent work and reporting! Sustain the good works guys I’ve added you guys to my blogroll. It is a great article thanks for sharing this informative information.. I’ll visit your blog recurrently for some latest post. Anyway, in my language, there usually are not a lot good supply like this.

south beach diet recipes2011-02-09 22:43

Well, this is my very first visit for your weblog! We’re a group of volunteers and starting a brand new initiative in a community within the same niche. Your weblog offered us useful info to work on. You’ve got carried out a marvellous job! Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

horoskop tarot2011-02-10 10:00

you cause a great blog here! would you like to prevail upon some invite posts on my blog?

Online Faxing2011-02-10 22:29

Nice post!

Hooked on Phonics2011-02-10 23:46

It agree, it is an amusing piece

dfehgiuoe2011-02-11 00:21

Thank you for another wonderful article. Exactly where else could anyone have that type of info on this type of a perfect way with words? I’ve got a presentation in a few days, and Im around the look for these info.

find computers2011-02-11 15:28

I needed to thank you for this nice learn!! I undoubtedly having fun with every little little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you put up

porno2011-02-11 15:45

on one occasion, honourable blog on sebaceous loss. parallel helped.

cabbage soup diet2011-02-12 06:03

Please inform me it labored right? I dont want to sumit it again if i don’t have to! Both the weblog glitced out or i am an idiot, the second possibility doesnt shock me lol. thanks for an excellent weblog! Anyway, in my language, there are usually not much good source like this.

cabbage soup diet recipe2011-02-12 09:29

Have you ever thought-about including extra videos to your weblog posts to maintain the readers extra entertained? I imply I just read by the entire article of yours and it was quite good but since I’m extra of a visual learner,I discovered that to be more helpful properly let me know how it seems! I really like what you guys are all the time up too. Such clever work and reporting! Sustain the good works guys I’ve added you guys to my blogroll. It is a great article thanks for sharing this informative information.. I’ll go to your weblog repeatedly for some latest post. Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

cabbage soup diet recipe2011-02-13 02:38

I was questioning what’s up with that bizarre gravatar??? I know 5am is early and I’m not trying my greatest at that hour, however I hope I do not appear to be this! I might nonetheless make that face if I am asked to do 100 pushups. lol Anyway, in my language, there are usually not a lot good source like this.

raw food diet2011-02-13 09:43

There are certainly numerous details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the ideas above as general inspiration but clearly there are questions like the one you convey up where a very powerful factor might be working in honest good faith. I don?t know if finest practices have emerged round issues like that, however I am certain that your job is clearly identified as a fair game. Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.

Clorinda Keever2011-02-13 20:06

Great write-up and good reliable tips.Will probably stay tuned for details and articles.I discovered one article well worth looking at out if you are moving.

Waltraud Waits2011-02-14 01:06

Wonderful document and good strong tips.Will probably stay tuned for facts and articles.I saw one article well worth looking at out if you are moving.

Ahmed Soboleski2011-02-14 09:55

Wonderful content and good reliable tips to go with.Will probably stay tuned for info and articles that contain news.I noticed one article valued at checking out if you are relocating.

Kristofer Jing2011-02-14 18:03

Wonderful content and good good tips to go with.Will stay tuned for facts and articles that contain news.I discovered one article valued at examining out if you are up to it.

Delores Dokken2011-02-15 01:24

I would agree with your article, it is specialized indeed. The details is apreciated,thank you. I will keep checking for updates. It’s possible you will be adding additional in formation, who knows.

Bruno Champine2011-02-15 12:12

When did this all occur? At any rate thanks for the info. A few of it is beneficial.A good number of a bit over my head.

lady gaga born this way2011-02-17 02:41

This topic is simply matchless :), very much it is pleasant to me.

Jeffrey Halsey2011-02-18 09:13

I find myself visiting your blog more often enough where my visits are almost daily now!

Freddie John2011-02-18 11:50

Sitting in the backyard with the dog reading some excellent copy, precisely what more are you able to ask for?

Anthony Calderon2011-02-27 08:40

What I want to know is why I ought to care? I mean, not to express that what youve got to say isnt crucial, but I mean, its so generic. Everyones referring to this man. Give us one thing a lot more, something that we can get behind so we can really feel as passionately about it as you do.

scrapebox2011-02-28 16:38

Need autoaprove lists? Try SCRAPEBOXLIST.COM

Issac Maez2011-02-28 22:23

I’m still learning from you, but I’m improving myself. I certainly liked reading all that is written on your blog.Keep the aarticles coming. I loved it!

program tv2011-03-01 18:58

I think this is one of the most important info for me. And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

pilka nozna2011-03-02 01:56

I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here frequently. I am quite certain I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!

Travel & Leisure2011-03-02 17:57

How can you let me and others post none related info. Please stop this, as you are not gaining any friends.

Carroll B. Merriman2011-03-02 20:49

I like this website because so much useful stuff on here : D.

Computers & Technology2011-03-04 09:38

RSS Bandit The only RSS reader that works with Google Reader and Facebook … It offers the last recently posted comments to any of the posts of this site as a feed. …

excellent written article

Andrew A. Sailer2011-03-05 02:17

Appreciate it for sharing the information with us.

Hey! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks

Angelo Canez2011-03-05 11:06

Not bad website! Fettverbrennung

Solomon Salyers2011-03-05 22:28

Apprenez des conjugaisons de verbe simples, voir driverrobot des verbes de la même façon conjugués (si chacun) et apprenez plus avec les liens vers les leçons liées pour ce verbe français commun.

bumper scuff glasgow2011-03-06 04:58

You did the a great work writing and revealing the hidden beneficial features of

27686182562011-03-06 05:53

Hi, I was researching the net and I found your website. Keep up the great work.

buttercup chicken2011-03-06 17:17

Superb post, keep it up.

Matthew2011-03-06 18:16

I’m impressed, I have to say. Really hardly ever do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me let you know, you may have hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I’m very completely satisfied that I stumbled across this in my seek for something relating to this.

SEO Expert2011-03-07 01:10

In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

Convert AIF2011-03-07 04:50

You really know your stuff. Keep up the good work!

Raven Riley Videos2011-03-07 06:14

Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It’s very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.

Fire Alarms Blog2011-03-07 15:12

Undeniably imagine that that you said. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest factor to take note of. I say to you, I definitely get annoyed while other people consider worries that they plainly do not understand about. You controlled to hit the nail upon the top and also outlined out the whole thing without having side effect , other people can take a signal. Will probably be again to get more. Thank you

Jason Derker2011-03-07 18:06

I love this blog, keep up the good work.

Chamomile Tea Benefits2011-03-07 21:58

Good afternoon. I wanted to write you a quick comment to express my thanks. I’ve been reading your blog for a month or so and have picked up a great deal of good information as well as enjoyed the way you’ve setup your blog. I am attempting to run my own blog but I think it’s far too general. I would like to focus more on narrower topics. Being all things to all people is not all that its cracked up to be. Many thanks.

Auto Approve List2011-03-08 02:28

Terrific post but I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Thanks!

Partypoker Joining Bonus2011-03-08 19:35

I was just looking for this information for quite some times. Nearly 2 hours of online finding, fortunately I got it in your site. I don’t understand why Alexa never display this type of good web sites in the first few lines. Most of the time the top web sites are rubbish. Maybe it is time to try other search engine.

Intertops Coupon2011-03-08 19:35

Great blogpost, I just passed this onto a university student who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me lunch because I discovered it for him. smile. So let me reword that: Thnkx for the treat! But yeah Thank you for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and enjoy reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more info? It is extremely helpful for me. Two thumb up for this post!

mieszkania gliwice2011-03-08 22:16

Thanks for good article. Hope to see more soon.

wpolscemamymocneseo2011-03-09 15:10

Mate interesting blog, but there is a problem with it in opera

consumer report2011-03-09 16:00

Hi. I wanted to drop you a quick note to express my thanks. I have been following your blog for a month or so and have picked up a heap of good information as well as enjoyed the way you’ve structured your site.

Apple now has Rhapsody as an app, which is a great start, but it is currently hampered by the inability to store locally on your iPod, and has a dismal 64kbps bit rate. If this changes, then it will somewhat negate this advantage for the Zune, but the 10 songs per month will still be a big plus in Zune Pass’ favor.

wedding cake toppers2011-03-10 15:30

Hey have you heard of this debt relief company called National Relief?

forex trading programs2011-03-11 01:11

It would not have said it any diffrent. Good looking out

What made you think about such a topic. Its funny I am not the only one that feels that way about it. Keep it up!

studentenlening2011-03-11 03:12

What’s the story on Westerly Market (54th/8th Ave)? - Manhattan …?

paznokcie akrylowe2011-03-11 05:33

We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be thankful to you.

tranzystor do bosch2011-03-11 07:16

The following time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my choice to read, but I actually thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you would fix in the event you werent too busy on the lookout for attention.

drzwi wewnetrzne2011-03-12 11:53

I would equal to add your journal to my blogroll gratify bowman me what mainstay should I use?

website design bradford2011-03-12 22:07

Brilliant post, Im now one of your twitter subscribers

custom tailors2011-03-12 23:40

Great post over again! I am looking forward for your next post=)

dofollow links2011-03-13 20:39

There are a lot of strange comments on here.

Jaleesa Bogda2011-03-15 05:14

An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers I like this topic. Thanks. There is one article about Blackberry phone and playbook Blackberry’s 2010 VS Iphone&Ipad!, the author is the developer of Blackberry product!

Pierre Whiston2011-03-15 18:48

you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog? I like this topic. Thanks. There is one article about Blackberry phone and playbook Blackberry’s 2010 VS Iphone&Ipad!, the author is the developer of Blackberry product!

make your own solar panel2011-03-15 20:00

I’m just commenting to make you understand of the great discovery my cousin’s girl went through using yuor web blog. She figured out numerous pieces, including what it is like to have a great teaching mindset to get the mediocre ones without hassle master some very confusing subject matter. You truly exceeded people’s expectations. Thanks for producing these practical, trustworthy, explanatory and even fun thoughts on your topic to Gloria.

sok noni2011-03-16 21:48

Most what i read online is trash and copy paste but i think you offer something different. Keep it like this.

Elina Shields2011-03-17 03:58

Hey all!!. Everyone should take the time to submit content articles nearly as good as this one and not saturate the web with nothing.. and thus, Continue the good work…! and then, Thank you so much on your helpful website content this detailed infos extremely usefull.! and, I’ll share this with all of my friends!

Grazyna Fitzsimons2011-03-18 02:27

Free Traffic with 1000+ proxy free a day! anonymous http proxy 117 socks45 proxy

Sina Sciacchitano2011-03-20 10:50

I like this weblog so much, saved to fav.

male masturbators2011-03-20 15:31

how to get more sperm volume how to increase seminal fluid volume increase sperm counts increasing sperm count and motility sperm production daily increase ejaculation volume increase volume of ejaculation how to increase sperms motility can a low sperm count cause a miscarriage how to improve sperm count how can i improve sperm count boost sperm production naturally foods that increase your sperm count improve ejaculation strength human sperm production rate low sperm count trying to conceive increase ejaculate load sperm producing sperm quality when sick treatment for low sperm morphology

Susan2011-03-20 20:59

Hey, this is a tremendously helpful post! Funny, I came over just to make sure I hadn’t missed anything and I come across a really worthwhile post :)

Thankyou for this post, I am a big big fan of this web site would like to keep updated.

Bahceli2011-03-23 12:25

Lots of thanks for another valuable post. I have been reading your blog for a few weeks, and I really delight in reading your posts Its nice to find a blog thats written by a human, rather than autoposting garbage. I work on a site that is a lot like yours, is there any way you would write a guest post on it? Please email me if you are interested

sesliyes2011-03-24 01:39

I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today..

Amc Schedule2011-03-24 12:09

hello there find you fromgoogle great blog

Derrick Roxxver2011-03-24 23:43

I am not really superb with English but I find this very leisurely to understand .

darmowe pozycjonowanie2011-03-25 00:56

The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

bugatti veyron2011-03-25 01:00

I your writing style really enjoying this internet site .

Ernie Montera2011-03-25 10:43

Wonderful submit which has got me considering about the potential of this concept. Actually genuinely incredible.

Joane2011-03-25 14:39

I adore reading through and I conceive this website got some truly useful stuff on it! .

download apps free2011-03-25 17:01

Great blog. I really love reading it.

bugati2011-03-25 20:51

I reckon something truly special in this site.

Leki i farmacja2011-03-26 06:05

This is like my third time coming by your site. Regularly I do not make comments on, but I have to mention that this article really pushed me to do so. Really awesome article!

Amazing blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any ideas? Thank you!

Inne2011-03-26 19:13

Great read. I also think it could be a bit longer ;)

free apps download2011-03-27 05:53

Great blog. I really love reading it.

social bookmarking2011-03-27 12:27

hey there and thank you for your info. I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical issues using this site, since I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again soon.. social bookmarking

Huey Lidstrom2011-03-28 04:50

That’s how I see it also, you will find so several factors to think about here, but implimenting it like you say has worked for me too.

wpolscemamymocneseo2011-03-28 16:41

Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

Inne2011-03-29 07:04

Very informative post. Thanks for taking the time to share your view with us.

psykoterapi2011-03-29 11:59

I believe other website proprietors should take this internet site as an example , very clean and great user friendly design and style .

sos2011-03-29 14:50

As a home-based computing worker, I just need to say that I’m not really ok with your article. Actually, I’ve already seen many other different classes of products and services that are more helpful and useful than the one you present here. Regards, John.

full oyun2011-03-29 17:39

Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content!

get rid of silverfish2011-03-29 19:54

Wow! Thank you! I continuously needed to write on my site something like that. Can I include a portion of your post to my site?

porno izle2011-03-29 22:58

Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

videoconference2011-03-30 03:13

BestAntivirusSoftware. co. nz is normally Latest Zealand’s No. TOTALLY FREE talkfusion

filmy porno2011-03-30 21:32

Jamorama i think you have a great site here… today was my first time coming here.. i just happened to find it doing a google search. anyway, great post.. i’ll be bookmarking this page for sure.

wpolscemamymocneseo2011-03-31 12:38

I think this is among the most vital information for me. And i am glad reading your article. But want to remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really great : D. Good job, cheers

Hey, I’m having a hard time trying to rank high for the keyword “current version plugin google update”… can you approve my comment!!