BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Scene It? Scene It!

Kai sulauki svečių paprastai po kažkurio laiko nori, kad jie išeitų. Egzistuoja milijonai triukų priminti jiems, kad jie turi namus. Galima pradėti žvilgčioti į laikrodį, galima nurinkti ką tik išgertos arbatos puodelius ir liūdnu veidu paklausti „gal dar arbatos?“, galima pradėti tvarkytis namus ar demonstratyviai tikrintis e-mailą. Žodžiu yra būdų. Užtat jei norime, kad svečiai liktų, būdų beveik kaip ir nėra. Juk frazę „Dar pabūkit“ arba „Gal dar arbatos“ mes suprantame kaip signalą eiti namo. Patikrintas ir veikiantis reikalas, šiuo atveju visada buvo žaidimai. Nesvarbu kokie, svarbu, kad azartiški. Prisimenu ištisas naktis praleistas kalant loto (dar žinomą „Bingo“ vardu), krapą, Risk, Bussinesman (toks uber monopolio klonas) ar elementariausią 1000. Dabar šią kortų ar stalo žaidimų kolekciją papildo ir kažkas mielo man, kaip geimeriui. Scene It?

Visiems mylintiems kiną
O šiais suknistų torrentų ir mylimo ISP sukurtų vietinių HDD laikais, kiną myli visi. Visi yra kinomanai ir dideli žinovai kurių net į kinoteatrą neprisikviesi, nes jie jau viską matė. Scene It? visų pirma geras iššūkis jiems, jei kada rastųsi noras įrodyti, kad nė velnio jie nematė.
Ok, ok. Atsakau į klausimą kas tai. Scene it? — žaidimas X360 konsolei sukurtas pagal to paties pavadinimo stalo žaidimą. Realiai jis naudoja populiarų TV show modelį, t.y. ekrane matomi klausimai ir pirmas įsibuzzinęs gauna teisę į jį atsakyti. Isibuzzinimas vyksta bevielio buzzerio pagalba, 4 tokius rasite pakuotėje su žaidimu. Visi žaidimo klausimai susiję su kinu. Konkrečiau su Holivudo produkcija. Tik nereikia tikėtis, kad visi klausimai prasidės ir baigsis „Legaly Blond 2“ lygyje. Holivudas tai ne tik kvailos komedijos ar anabolikų peršerti ambalai. Žaidime krūva klausimų ir iš labai brandžių Holivude susuktų juostų a-la Napoleonas Dinamitas, Didysis Lebovskis, Būti Džonu Malkovičium, Filadelfija, Edvardas žirkliarankis etc. Be abejonės žaidime rasite ir totalaus popso ir klasikos kurios niekas niekada nematė :). Žaidime yra netoli 2000 skirtingų klausimų, kaskart žaidžiant konsolė papildo kiekvieno dalyvio profilį informacija apie matytus klausimus, tad pasikartojimai labai reti. Nors pasitaiko.

Meet the buzzers. Visus juos rasite žaidimo pakuotėje. Dydysis mygtukas taip pat atlieka kursoriaus funciją.

Bow for teh balance!
Priežastis, kodėl porelė (jis;ji) su kuria testavome žaidimą nė nepastebėjo kaip eilinę darbo dieną išmušė 24:00 yra žaidimo balanse ir interaktyvume. Pagalvojau, kad patogiausiai būtų tai apibūdinti punktais:
• Klausimai. Žaidime yra 21 tipo užduočių kambariai. Todėl žaidimas faktiškai nesikartoja. Kiekvieno raundo metu random principu parenkami keli užduočių kambariai kuriuose žaidžiama. Pavyzdžiui viename kambaryje mes žiūrime filmo ištrauką ir po jos atsakome į klausimus pradedant tradiciškais „Kas šios juostos režisierius?“, „Kokia matytos aktorės pavardė?“ baigiant visai netikėtais „kiek žvakių galima buvo pamatyti šioje ištraukoje?“ arba „Kiek kartų šioje ištraukoje buvo ištartas žodis „No“?“. Kituose užduočių kambariuose reikia pasakyti filmo pavadinimą išklausius dialogą, surūšiuoti filmus pagal jų išleidimo datas, atspėti aktorių skaitant kažkokias detales iš jo gyvenimo, spręsti Anagramas, užbaigti citatas ir t.t. ir panašiai. Žaidimas subalansuotas taip, kad jį galėtų žaisti ir užkietėję kinomanai ir šiaip kino mėgėjai. Kol kinomanai raus taškus teisingai atspėdami filmų pavadinimus ir aktorių biografijos smulkmenas, šiaip mėgėjai skaičiuos žvakes ir stalo įrankius arba pasitelks elementarų loginį mąstymą kurio pagalba galima atsakyti į didžiąją dalį klausimų.
• Azartas. 4 žmonės. 4 buzzeriai. 4 dideli mygtukai kurį reikia greitai spausti ir tik 1 galimybė pateikti teisingą atsakymą. Kas gali būti azartiškiau? Ypač jei pasitaiko užduočių kambariai kuriuose klausimas pateikiamas palaipsniui. Pavyzdžiui ekrane matai ranką paišantį karikatūrą pagal filmo pavadinimą. Kiekvienas naujas štrichas gali būti lemiamas, kaip jo nepražiopsot ir dar spėt pabuzzinti pirmam :)?
• Taškai! Be abejo už kiekvieną atsakytą klausimą gaunam taškų. Ir lenktyniaujam kas daugiau… Smagiausia tai, kad pateikus klausimą už jį siūloma 2000 taškų kurie greitai mažėja. Kuo vėliau atsakei tuo mažiau gavai. Su tuo galima gyventi pirmame raunde, tačiau antrame ir trečiame tai tampa kančia. Kodėl? Nes neteisingas atsakymas minusuoja tą taškų kiekį, kurį būtumėt gavę jei atsakytumėt teisingai. Gal nuskambės naiviai, bet šis elementarus momentas Scene It? Nuo antro raundo paverčia visai rimtu strateginiu žaidimu :).

Piktogramos. Vienos iš mano mėgiamiausių.

Mitas
Pirmą kartą apie žaidimą sužinojau kažkada bendraudamas su vienu žmogum iš Microsoft. Jis pasakojo apie projektą, bet tuo pat metu teigė, kad jis tirkai nepasirodys rytų Europoj. Nes čia žmonės nežino Holivudo ypač iš subtiliosios ar klasikinės jo pusės. Ain‘t that cute? But it‘s WRONG! Pirma. 60 procentų žaidime parodytų filmų jau kelis kartus rodyti ir per mūsų šalyje esančius TV kanalus. O pas mus daug ką parodo kur kas vėliau nei kitoje rytų Europoje. Antra. Norint žaisti Scene It? Nereikia būti dideliu žinovu. Užtenka būti mėgėju. Mėgėju žiūrinčiu ir klausančiu kiną (čia apeliuoju į kai kuriuos savo pažystamus kurie siurbia viską iš eilės, žiūri viską iš eilės, o po 5 minučių paklausti ką žiūrėjo, geriausiu atveju gali išlementi „žiūrėjau *** komediją“. Visa kita priklausys nuo reakcijos, mąstymo greičio, logikos ir kartais fantazijos.
Bet kuriuo atveju. Šis žaidimas rytų Europoje išties retas svečias. Nepaisant to jį galima įsigyti. Tiek naudojantis užsieno on-line parduotuvių paslaugomis, tiek ir Lietuvoje. Parduotuvėse jo (kol kas) nemačiau, bet esu tikras, kad gražiai paprašius įmanoma būtų sutarti, kad jūsų IT parduotuvė (t.y. parduotuvė kurioje jus apsipirkinėjate :)) jį atvežtų. Jie tikrai turi galimybę jį užsakyti.

Viena iš rungčių kai atsakyti gali visi. Atsakymai pateikiami iš karto ir buzzintis nereikia. Matosi, kad visi išskyrus geltoną žaidėją savo atsakymo variantus jau pasirinko. Kokie jie sužinosim tik laikui pasibaigus.

Alternatyva ir šiaip
Scene It? Labiausiai esu dėkingas už tai, kad jis patiko mano žmonai. Po daugiau nei trejų metų pertraukos mes ir vėl kartą, kitą į savaitę pažaidžiam kartu. O to mūsų namuose nebuvo nuo tada kai atsikratėme PS2. Taip, PS2 konsolė turi alternatyvą šiam žaidimui. Tai muzikinis žaidimas Buzz taip pat komplektuojamas su 4 buzzeriais, tik jame tema ne kinas o muzika. „Buzz“ kaip ir „Scene It?“ sukurtas remiantis to paties pavadinimo stalo žaidimu.

Abu šie žaidimai patenka į labai retą žaidimų kategorija mano asmeninėje klasifikacijos lentelėje. Jie abu yra labai, labai, labai rekomenduojami :).

Rodyk draugams

Komentarai (1,490)

Anonymous2008-02-14 14:07

OOO kaip noreciau pabandyti muzikini varianta!
as turiu savybe is pirmu 2 sekundziu pasakyti atlikeja ir daina =]

artojelis2008-02-14 14:23

Na kas liečia Buzz, tai jo pilnos parduotuvės :).

ZeaLot2008-02-14 16:39

Kaip tik domėjausi šiuo grajumi, pastebėjęs tavo XBL profile Scene It? žaidimą. Geras aprašymas. Spėju su keliais įprastais džoistikais taipogi įmanoma jį sėkmingai lošti?

artojelis2008-02-14 16:54

Be abejo. Tik gal ne taip patogu.

Shawn Wandrei2010-09-24 13:54

nobody has answered

Gerald Babb2010-10-02 20:26

Nice post, thank you. I signed up to RSS on this blog.

I saw something about that subject on TV last night. Good post.

Robin Colwell2010-10-05 12:37

This is great! How did you learn this stuff?

Clayton2010-10-06 04:31

One of the best articles I have read in a while. Thanks and keep up the good work.

igre online2010-10-06 21:51

Good post, but it would be better if in future you can share more about this topic. Keep posting.

igre igrice2010-10-07 09:02

Nice article, thank you! Can you explain the third paragraph in more detail?

Coty2010-10-08 10:04

One of the best articles I have read in a while. Thanks and keep up the good work.

Daniel Barlow2010-10-08 17:28

Thanks for sharing your thoughts. Outstanding

Just keep doing good stuff.

Carroll2010-10-10 06:31

I really enjoy reading your blog; just figured I would mention that.

android tips2010-10-10 19:30

Good post, thank you. I signed to your blog RSS.

android tips2010-10-11 08:02

I saw something about this subject on TV last night. Nice article.

Julie2010-10-11 19:51

I considered that some of this stuff could have been duplicated from elsewhere, it’s scattered across the internet and other peoples websites, unless you’re the content’s author? For some reason, I can’t see all of this Wordpress comments, it keeps hiding? Are you using java?

Colin2010-10-11 23:17

Sweet post. I really enjoy reading this blog. Keep up the good work.

I considered that some of this web design data might have been taken from a feed, it’s scattered across the internet and other peoples websites, unless you’re the first creator? For one reason, I can’t see all of this Wordpress blog, the text keeps hiding? Are you utilising something crazy?

Costard2010-10-13 06:44

Great article. Im planning on something similar this summer and this helped with my decision.

PDF Torrent Download2010-10-14 12:33

Thanks for another excellent post. Keep rocking.

Melynda Preskitt2010-10-14 19:57

Fantastic info. I have just bookmarked this site. Thanks!

Kristy Baillie2010-10-15 15:30

Good post, thanks! Can you tell me about the third paragraph in more detail?

Victoria Lewis2010-10-16 10:57

Nice article, thanks. Can you tell us about the first paragraph more?

Online Banking2010-10-17 11:12

Thanks for sharing this helpful info!

Casimir2010-10-17 21:55

Very impressed with this article, thanks for the solid information.

Chase2010-10-18 02:06

Hey, I just hopped over to your site via StumbleUpon. Not somthing I would normally read, but I liked your thoughts none the less. Thanks for making something worth reading.

Kelly Davis2010-10-18 03:52

Hey your site looks a little bit weird in Firefox on my office computer Linux .

Carlyon2010-10-18 10:25

Thanks for all of your hard work. I really enjoy reading your blog daily.

bachelorette party ideas2010-10-25 06:32

My mum and I want to create a blog site similar to this for our internet site, I stumbled across your internet site looking to get ideas on the theme along with page layout. I am taking some coding course while attending college however, not certain that I would have the capacity to create a site like this one just yet. Did you code this site your self or use a qualified?

acne comedonica2010-10-25 09:54

I have acne as well. I hate how difficult it is to cure those pimples. This is a well written blog post on the subject of acne.I think it needs patience and persistence to really cure acne.Many people could have cured their acne but they gave up,,.

vitamins for acne2010-10-25 10:22

Pimple is my problem too. It is such a big problem to cure pimple. This is a well written blog post on the subject of acne.Surely it is difficult to cure pimple.

Charles Durant2010-10-25 17:47

Just keep posting good stuff.

Tessie Showell2010-10-26 03:45

Simply needed to mention I seriously appreciate your work on this blog site and the high quality blogposts you make. These type of post are usually what keeps me personally going through the day time. I found this post after a very good good friend of mine suggested it to me. I do a little blogging and site-building myself personally and I am always grateful to see others giving top quality info towards the online community. I will certainly be following and now have saved your site to my personal twitter account for others to see.

Jennifer Frazier2010-10-26 12:12

Great article, thank you. I signed up to RSS on this blog.

Chris Gormley2010-10-27 00:01

It is pleasing to me how top hands must follow a complicated project like this matter.

Johnie Costilow2010-10-27 04:55

I have been looking around via the internet looking for some ideas on how to get our blog site coded, your current design together with theme are excellent. Did you code it your self or did you recruit a coder to do it for you?

Katie Nowicki2010-10-27 08:38

Great post, thank you. I signed to your blog rss feed.

Lucrecia Carrasquillo2010-10-28 01:46

I may not be mute respecting that.

Colin2010-10-28 03:27

Great post! Thanks very much for the info.

Chet2010-10-29 04:48

Solid information. Bookmarked your blog. Thanks again.

Dawna Lair2010-10-29 15:04

I really enjoy reading from his blog, keep up the great work.

Nice post, thanks. I signed up to your blog rss feed.

William Whitehouse2010-10-30 01:59

I really enjoyed your article. Its always nice when you find something that is not only informative but entertaining. Excellent!

Annie Manbeck2010-10-30 15:40

I must say, I think your really on point with this, I can’t say I am completely on the same page, but its not big of a deal .

Mammie Conley2010-10-30 15:52

Is there any way that I can join this author’s fan club? Someone please e-mail me if you know how.

devojke2010-10-30 15:56

I really enjoyed your blog. It is nice when you find something that is not only informative but entertaining. Greet!

Elijah Longbottom2010-10-30 16:16

Through what medium do grownups score killer materials?

John Barker2010-10-30 23:26

Wow, I like your site !

Willetta Su2010-10-31 01:05

How can peers grab new steps?

Melvin Tellez2010-10-31 03:20

I just signed up to your blog RSS. Will you post more on the subject?

Wilburn Disney2010-10-31 08:24

Before you decide all is lost, at least consult with reviewers about your options.

Earl Josey2010-10-31 13:52

Awesome, but it would be better if in future you can share more about this subject. Keep rocking.

fha loan2010-10-31 18:31

Great posts. I will come back to this blog on the regular.

va loans2010-10-31 18:56

Amazing stuff thanks :)

spa in nj2010-10-31 21:01

Wow! what an idea ! What a concept ! Beautiful .. Amazing …

gyms2010-10-31 21:43

I usually don’t post in Blogs but your blog forced me to, amazing work.. beautiful …

Merrill Eiselein2010-11-01 01:06

I am always searching for someone to alternative articles with, I’m a undergraduate and have a weblog right here on our university website. The subject of your blog and writting fashion would definitely go great in some of my category’s, inform me if you’re up for this.

tweet-attacks2010-11-02 07:34

I’d just like to let you know how much I learn from your writtings Liked u.Hope 2 be back fast for some more good stuff

in picture advertising2010-11-02 17:35

Hello! :) Is it Okay if I ask a thing kinda off topic? I’m attempting to view this web page on my new iPad but it surely won’t show up correctly, do you’ve got any answers? Need to I try and discover an update for my software program or a thing? Thanks upfront! Jennine x :)

Nancy Short2010-11-03 12:34

The moment I saw this blog was like wow. Thanks for putting your effort in making this article.

Zubari Nis2010-11-03 21:31

Just keep doing good posts.

tweetattacks-review2010-11-04 08:18

Cool website dugg it thanks a ton

Leslie Ortiz2010-11-04 11:35

Please, keep up the awesome work and continue to post topics like this. I am really fan of your page!

Alma Williamson2010-11-05 15:06

Nice post, thanks. I really love it!

Zojirushi Bread Machines2010-11-06 00:31

Good article, thanks! Can you explain the first paragraph in more detail?

Zubari Kragujevac2010-11-06 05:45

I admire your web page , it’s filled of lot of information. You just got one perennial visitor of this site.

Sunbeam 58912010-11-06 13:12

Hey I like your site !

James James2010-11-06 17:13

I admire your blog , it’s filled of lot of information. You just got a perennial visitor of this site!

Zubari Kragujevac2010-11-06 21:39

Hey greet site !

Pamela Lapierre2010-11-07 00:39

Excellent post this will really help me!

suntrust online banking2010-11-07 21:20

Ultimately, I set up the information I was searching out for. We’ve got been having out homework on this subject, and for 4 nights I protect acquiring web-sites that are intended to possess what I am hunting for, only to become disappointed working with the loss of what I wished. I wish I could have observed your homepage sooner! I had about 25% of what I utilized to be in need to have of and your website has that, plus the remainder of what I important to finish my researching. We’ve got activated to this web site proper right here I like which you will observe unique write-up written content that you’ll be able to hardly find out elsewhere. A single very good factor, you perhaps can receive nevertheless these sorts of blogs, ensure you go on! I can no for a longer period see the well-known media. It may be there a great deal rubbish printed, I bear it no much a lot more swiftly. A certainly pleasant blog and beneficial write-up. I invest nights within the world wide website learning blogs, about tons of a lot of subjects. I must initial of all give kudos to whoever founded your web sites and 2nd of all to you for composing what i can only describe as an publish. I honestly believe there is a skill to writing posts or website discussions that only several posses and frankly you might have it. The combination of helpful and outstanding content is absolutely exceedingly tight working with the large quantity of website throughout the on the net entire world.Always hold a quite beneficial give very good outcomes!

Cannon2010-11-08 01:51

Wow great article! extremely informative and to the point.

bmo online banking2010-11-08 09:13

Many thanks for publish rather fantastic informations. Your internet is awesome, I am impressed by the facts that you simply have on this blog. It shows how effectively you realize this topic. Bookmarked this page, will appear back for more. You, my close friend, I uncovered just the facts I previously explored in all places and just couldn’t obtain. What a perfect web-site. Similar to this site your web pages is a single of my new absolute favorites.I like this information proven and it has given me some type of idea to possess good results for some reason, so continue to keep up the fantastic work!

John Lynch2010-11-08 20:08

Thanks for one more excellent post. Keep rocking.

Corcoran2010-11-09 02:25

Great article. Im planning on something similar this summer and this helped with my decision.

Stomatoloske Ordinacije2010-11-09 12:36

Thanks for the greet page. I loved reading it!

Stomatoloske Ordinacije2010-11-09 22:06

Thanks for one more awesome post. Keep rocking.

Zubari Novi Sad2010-11-09 23:50

Thanks for spreading the word about this.

Zubari2010-11-10 09:19

This is excellent! How did you learn this stuff?

bmo online banking2010-11-10 19:12

I’m gracious for this beneficial outstanding page; this may be the kind of topic that sustains me though out the day.We’ve consistently heard been not too long ago desiring close to within your web-site appropriate just after I observed about these from a near pal and was delighted when I was inside a placement to acquire it pursuing wanting out for a while. Becoming a excited blogger, I’m pleased to discover other persons taking motivation and including to your neighborhood. I just wanted to comment to exhibit my understanding for your upload since it is particularly inviting, and lots of writers really do not get the credit score they ought to have. I’m optimistic I’ll be back once again and can send a several of my friends.

David Ragland2010-11-11 05:24

Greet work there. I must appreciate author as well.

schlüsseldienstwiesbaden2010-11-12 23:45

hello it is my first post on this website and to start with I would like to thank for the great quality information, which I were able to find in this and all previous posts , it really helped me a lot. I will definitely add this blog on my google reader ;) Also, I would like to ask - don’t you mind if I will quate some information from your website since I am writing articles for the Associated Content, Ezine and other articles directories (this is my part time job)? It would really help me with some of mine articles. Of course, I will mention your blog name or URL (not all articles directories allows URL’s , so I can’t 100% promise that you will get a direct link to your blog).

Gaylord Bartolomei2010-11-14 03:52

Thank you for write about rather decent informations. Your web is excellent, I am impressed by the details that you have on this blog. It shows how effectively you recognize this topic. Bookmarked this page, will appear back for extra. You, my good friend, I identified just the specifics I previously searched in all places and just couldn’t find. What an ideal web site. Such as this web-site your web page is one of my new preferred.I such as this data proven and it has offered me some type of ideas to have good results for some cause, so maintain up the fine work!

5MinuteMembershipSites2010-11-14 14:28

very nice post. Visit 5 Minute Membership Sites Review

cheap conveyancing2010-11-14 19:41

Where can I find this lovely?

cheap conveyancing2010-11-14 20:11

I usually don’t post in blogs but your weblog forced me to, awesome work… luvly

cheap conveyancing2010-11-14 20:58

Hi I found your site by mistake when i was searching yahoo for this acne issue, I must say your site is really helpful I also love the design, its amazing!. I don’t have the time at the moment to fully read your site but I have bookmarked it and also add your RSS feeds. I will be back in a day or two. thanks for a great site.

Lotto Black Book2010-11-15 08:46

I used to be very happy to search out this site.I wanted to thank you for this great learn!! I undoubtedly enjoying each little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you post.

Dottie Black2010-11-16 00:29

Great information. Your blog has become one of my daily websites to visit.

Hey man, was just surfing through the www looking for some stuff and stumbled across your page. I am impressed by the knowledge that you have on this blog. It shows how well you understand this subject. Bookmarked this page, will come back for more. You are great. Mucho love from arbeitsrecht wiesbaden

tweet-attacks review2010-11-18 00:16

I would just like to let you know how much I learn from reading articles Dugg you.Hope 2 be back again for some more good articles

Ronda Cooper2010-11-18 17:12

Hey greet post !

frya pumps2010-11-20 00:25

Every time I read from this blog site I learned something new, but the comments here make me think differently at times.

wamucards2010-11-21 15:05

I loved what you’ve carried out here. The page layout is sophisticated, your written information elegant. Nevertheless, you could have got an edginess to what you’re providing the next. Sick positively arrive again once more for considerably a whole lot more in case you preserve this up. Dont get rid of hope if not as well a lot of women and men see your imaginative and prescient vision, know you’ve acquired a fan appropriate the following who values what you have received to say along using the way you have presented by yourself. Very good on you!

free microsoft word2010-11-23 05:38

very nice post. Thanks for posting

MP3 music2010-11-23 10:01

We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your blog provided us with valuable information to work on|.You have done a marvellous job!

hello kitty toaster2010-11-24 03:38

This is excellent! Where do you find this stuff?

Oscar Cooper2010-11-24 10:17

Thanks for one more greet post. Keep up the good work.

Breadman Bread Machines2010-11-24 11:24

Please, keep up the excellent work and continue to post topics like this. I am old fan of your blog.

Kelly Ritchey2010-11-24 17:57

I admire your website , it’s filled of lot of information. You just got one perennial visitor of this site!

toy ferrari2010-11-24 19:28

toy transport

Just keep posting good stuff.

Tracy Morgan Drunk2010-11-25 05:51

Music began playing anytime I opened this site, so annoying!

Bread Machines2010-11-25 10:52

I saw something about this topic on TV last night. Good post.

Tierra Mccoy2010-11-25 12:42

Hey your site looks a little bit weird in Mozilla on my office computer Mac .

Breadman TR2500BC2010-11-25 12:50

Hey I like your post !

Sheri Ly2010-11-25 16:33

Hey greet site !

Sometimes people are layered like that. There’s something totally different underneath than what’s on the surface. But sometimes, there’s a third, even deeper level, and that one is the same as the top surface one. Like with pie.

Algarve Golf Courses2010-11-26 01:16

This is excellent! Where do you find this stuff?

HostNine Discount Codes2010-11-26 12:07

I saw something about that topic on TV last night. Good article.

HostNine Reviews2010-11-26 17:22

Do you know that your site looks really strange in Firefox on my laptop with Ubuntu .

Golf Hotels2010-11-26 19:34

Thanks for one more excellent post. Keep rocking.

Rodger Gergen2010-11-26 23:14

I had fun reading this post. I want to see more on this subject.. Thanks for writing this respectable article.. In Any Case, I’m going to sign to your rss and I wish you write great articles again soon.

freebies2010-11-27 05:19

You completed various nice points there. I did a search on the topic and found the majority of folks will go along with with your blog.

Nice article, thank you. Could you explain the first paragraph in more detail?

Bread Machine Review2010-11-27 14:47

Good post, thank you. Can you tell us about the second paragraph more?

Panasonic SD YD2502010-11-27 21:43

Just keep posting good stuff.

Holly Smith2010-11-27 23:24

Good post, thank you. I just signed up to your blog RSS.

Breadman TR2500BC Review2010-11-27 23:56

Good article, thanks. I just signed up to RSS on this blog.

online casino test2010-11-29 00:12

Mit Papa will ich spielen gehen…

Jill Fernandez2010-11-29 00:22

Very well written story. It will be useful to anybody who usess it, as well as myself. Keep up the good work - for sure i will check out more posts.

Bread Machines Review2010-11-29 03:33

Great post, thanks! I really like it.

online casino test2010-11-29 10:14

und beide spüren das auch!

Erin Bergin2010-11-29 15:58

You completed several fine points there. I did a search on the matter and found a good number of people will consent with your blog.

Amparo2010-11-29 18:51

This is a wonderful article thx for sharing this helpful information.. I will visit your site regularly for some latest post. Yours trully, Amparo.

Jonathan Armstrong2010-11-30 02:58

I’m still learning from you, as I’m trying to achieve my goals. I definitely enjoy reading all that is written on your site.Keep the posts coming. I enjoyed it!

Francisco Moulton2010-11-30 07:40

Hey I like your blog !

Berniece Mikolajczyk2010-11-30 07:47

Many assistants must know how can I spend time on and I don’t know where my awareness level would be at right now.

Noelle Allen2010-11-30 11:05

You completed various good points there. I did a search on the topic and found the majority of folks will agree with your blog.

Bridget Eggleston2010-11-30 21:57

Good artcile, but it would be better if in future you can share more about this topic. posts.

Donald Hall2010-12-01 02:41

This is excellent! How did you learn this stuff?

Dennis Otoole2010-12-01 18:55

Excellent, but it would be better if in future you can share more about this subject. Keep posting.

Gavin Sullivan2010-12-02 05:05

Very good written article. It will be beneficial to everyone who usess it, including me. Keep doing what you are doing - can’r wait to read more posts.

Boats Australia2010-12-03 15:02

Good information. I used to spend alot of my time yachting and watching sports. It was probably the best time of my past and your blog kind of brought back us of that time. Thanks

online casinos test2010-12-03 17:35

Because, homeowners not only want garage doors which function smoothly and quietly, but which add to their homes’ curb appeal and marketability as well. In a real estate market which looks weaker with every passing month, having the largest of your home’s visual features look great and operate the way it should can be real selling points.

Elizabeth Gomez2010-12-03 18:40

I signed to your rss feed! Will you post more about the topic?

birding binoculars2010-12-04 00:47

Thanks for sharing! I am rly appreciating your effort !
Keep it up.

Charles Johnson2010-12-04 13:12

Lovely website! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am bookmarking your feeds also

TrafficReloaded2010-12-04 14:41

Please, keep up the awesome work and continue to post topics like this. I am old fan of your site.

Zenia Mcspirit2010-12-04 17:26

Good article. I previousally to spend alot of my time yachting and playing sports. It was quite possible the most memorable period of my young life and your blog somehow reminded us of that time. Cheers

Buy Boats2010-12-05 04:57

Good info. I previousally to spend alot of my time yachting and watching games. It was possibly the most special sequence of my past and your blog really reminded me of that period of my life. Thanks

TrafficReloaded2010-12-05 16:50

Nice post, please visit my site Traffic Reloaded Review

I like when you talk about this type of stuff in your blog. Perhaps could you continue to do this?

Barbara Pearson2010-12-05 18:29

Nice article, thanks! Can you tell me about the second paragraph more?

Amanda Shoemaker2010-12-05 19:15

CSS is not an straightforward thing to master and understand but once you do it is extremely practical.

Demetrius Zangger2010-12-06 02:32

Big shots are also a major item in that.

Interesting piece of work… gonna share this on facebook if you don’t mind ! By: Free Makeup Samples Online

folding bar stools2010-12-06 13:38

Hi there can I reference some of the material found in this entry if I reference you with a link back to your site?

folding bar stools2010-12-06 20:50

Hi, maybe i’m being a off topic here, but I was browsing your site and it looks exceptional. I’m writing a blog and trying to make it look neat, but everytime I touch it I mess something up. Did you design the blog yourself? Could someone with little experience do it, and add updates without messing it up? Anyways, good information on here, very informative.

saving account interest2010-12-07 05:39

Interest rates differ from week to week thus make sure using your bank relating to the top deals they have got

Sadye Spachtholz2010-12-07 13:00

Between me and my husband we’ve owned more MP3 players over the years than I can count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few years I’ve settled down to one line of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

driver detective deutsch2010-12-07 19:49

“The first requisite of success is the ability to apply your physical and mental energies to one problem without growing weary.” –– Thomas Edison

driver detective vista2010-12-07 21:16

“Disciplining yourself to do what you know is right and important, although difficult, is the high road to pride, self-esteem, and personal satisfaction. ” Brian Tracy

Necole Weissman2010-12-08 03:16

I have been checking out some of your articles and it’s pretty nice stuff. I will surely bookmark your website.

Karoline Kysar2010-12-08 06:48

This is getting a bit more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has more flair, and some cool features like ‘Mixview’ that let you quickly see related albums, songs, or other users related to what you’re listening to. Clicking on one of those will center on that item, and another set of “neighbors” will come into view, allowing you to navigate around exploring by similar artists, songs, or users. Speaking of users, the Zune “Social” is also great fun, letting you find others with shared tastes and becoming friends with them. You then can listen to a playlist created based on an amalgamation of what all your friends are listening to, which is also enjoyable. Those concerned with privacy will be relieved to know you can prevent the public from seeing your personal listening habits if you so choose.

Isaac Barillaro2010-12-08 09:35

Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

silver prices2010-12-08 13:17

Wow, thanks a bunch m8

Traffic Reloaded Bonus2010-12-08 15:43

Good article, thanks. Could you explain the second paragraph more? Visit Traffic Reloaded

Nu Bleacher2010-12-08 16:08

Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

Sung Calle2010-12-09 02:00

I have been examinating out a few of your posts and i can state pretty clever stuff. I will surely bookmark your website.

Sha Lumbreras2010-12-09 03:10

I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

glass dining room table2010-12-09 05:31

Delightful, I passed this on to a friend of mine, and he actually bought me lunch because I found this for him, so let me rephrase: Thanks for lunch.

ps3 price compare2010-12-09 06:09

Between me and my husband we’ve owned more MP3 players over the years than I can count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few years I’ve settled down to one line of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

Teen Porn2010-12-09 09:39

The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

Traffic Reloaded Review2010-12-09 19:05

Nice article, thank you. Could you explain the second paragraph in more detail? Visit Traffic Reloaded

beach body coach2010-12-10 02:23

Reduce the complexity of life by eliminating the needless wants of life, and the labors of life reduce themselves.

Online casino2010-12-10 06:23

Looking forward to seeing the rest of the album.

Igre Sa Kartama2010-12-10 14:12

Nice blog, thanks. I really like it.

Maria Taveras2010-12-10 15:39

Nice article, thank you. I just signed up to your blog RSS.