BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Nebijau, bet ir nenoriu

TV3 pradėjo anonsuoti naują vakaro žinių formatą kuris startuos jau netrukus. Gal ir susidariau klaidingą išankstinę nuomonę, bet anonse skambantis sakinys „Žinios nebijantiems išgirsti ne tik faktus, bet ir nuomonę“ mane nuteikia labai pesimistiškai. Visų pirma tai aš nebijau, bet žiniose kažkieno nuomonės nenoriu. Aš žinias žiūriu dėl faktų. Kai užsimanau pamatyti nuogų… faktų ir ne tik, įsijungiu „Žinios, Uogos ir Orai“ per BTV. Antra mes lyg ir nemėgstam Rusijos žiniasklaidos už tai, kad jų žiniose įžvelgiame kažkieno nuomonę. Šioje vietoje mes visi sutinkame. Žiniose negali būti jokių nuomonių.
Pamenu mokyklos laikais ėjau darbintis į Kauno moksleivių laikraštį. Senai tas buvo, bet jau tada protingi dėdės išmetę mūsų bandomuosius straipsnius į šiukšlyną pasakė „Nei mum nei mūsų skaitytojui neįdomu ką jūs galvojate apie tą ir aną. Mum neįdomu ar jūsų nuomone to ir ano poelgis buvo teisingas. Savo nuomonę pasilikite sau, o straipsnyje mes norime matyti faktus ir visų dalyvaujančių šalių komentarus, nuomonę apie įvykį mes susidarysime patys“. Kaži kas nuo tada pasikeitė? Akivaizdu, kad daug kas. Gal TV3 nutarė, kad jų žiūrovai t.y. mes esam neįgalūs susidaryti savo nuomonę? Šiaip ar taip žinių be nuomonės jau ir taip neliko. Standartinių žinių laidų ar laikraščių, standartiniai žurnalistai jau senai nebijo savo reportažuose naudoti ironijos, pašaipaus tono ar dviprasmiškų frazių. Niekam nebeįdomu ar puolamai pusei duotas šansas pasisakyti, o jei ir duotas tai nebūtinai parodys visą kalbą, parodys tik tai ką nori parodyt ir dar užmes kokį pašiepiantį komentarą. Žodžiu išmoko nuomonės lyg ir nepiršti, bet tendeciją pajusti visada galime. Žiūrint iš šios pusės toks, TV3 Vakaro Žinių su kažkieno nuomone, pozicionavimas neatrodo kaip labai baisus dalykas. Spauda ko gero pažengė net toliau nei televizija, jei jau vieno didžiausių dienraščių redaktorius Paksą savo straipsniuose paprastai vadina tapšnotoju. Viena vertus mums visiems tai atrodo labai normalu ir šmaikštu. Kita vertus man sunku įsivaizduoti taip pat besielgiantį kokio nors „New York Times“ redaktorių. Gal taip yra todėl, kad pas mus neegzistuoja aiškių ribų tarp normalios ir geltonos spaudos?

Šiaip tai pikta. Eteryje pilna kitokio laiko kurį galima išnaudoti pramoginėms žinioms. O žinios su kažkieno (kas jis bebūtų) nuomonę gali būti traktuojamos tik kaip pramoginės. Galų gale… Tam yra blogai.
Visa tai vainikuoja faktas, kad žinias ves, švietėjišką nuomonę skleis ir kritikos strėles bers ex-gelbėtojas Gediminas Jaunius. Nieko prieš jį kaip prieš TV žmogų neturiu, bet mano galva naujas kostiumas, nauja barzdelė ir nauja, rimta veido išraiška šioje vietoje nebepadės. Gelbėtoju tapęs, gelbėtoju ir liksi. Netikit? Paklauskit pas Haselhofą jis yra gyvas to įrodymas.

Kaži ar tai susiję su tuo, kad į TV3 pirštelis po pirštelio savo koją lyg ir kelia A.Valinskas.

Rodyk draugams

Komentarai (76)

Anonymous2008-01-16 14:01

kas man sake kad lietuvoj visam tv ir muzikos bizniui trukdo (beveik lygu - valdo) trys zmones - valinskas, zvagulis, ir dar kazkas, ko neatsimenu.
Kas prisimins treciaji?

artojelis2008-01-16 14:17

Mano galva pagal Valinsko ir Žvagulio kalibrą tai šalia statytini nebent broliai šaunuoliai ar koks Bžeskas.

Bet čia pramogų verslas. Man jau senai vienodai paišo kas jame vyksta, ten jau blogiau niekada nebus :)

Anonymous2008-01-16 16:18

jo, labai gali buti, kad tretieji buvo saunuoliai.
Point is - pasak tai sakiusio zmogaus, kol sie trys bus veiklus, salyje visas entertainment biznis bus neaukstesnes kokybes, nei dabar :-(

Anonymous2008-01-16 16:35

Gal nebus taip blogai, jei ta nuomone bus objektivi ir pagrista(na gal jos negrus i lengvatikiu galvas, kurie isgirde kazka per telika priima kaip sventa tiesa(REKLAMA)). Bet tai labai sunkus atvejas,nes politika niera dekinga sritis komentuoti. Seimunu sprendimai daugiau ar maziau yra itakuojami asmenines laimes siekimu, o tai daznai nesutampa su valstybes geroves igyvendinimu. Pagyvensim pamatysim.

Anonymous2008-01-16 16:40

Jei palikti salyje prasta kokybe, o pabandyti atspeti kas tai bus, manau ta 'nuomone' bus valatkos lygio astrus pasakymai, kaip dabar per kazkuria tv apie 'zvaigzdes' kalba tomazas (neatsimenu pavardes, tas is m1, kur jauciasi dabartines kulturos ekspertu).
Tipo whatever happens, viskas yra sudas, jus nieko nezinot, o kodel - nu bbz, tam kad palot ir pasakyt musu 'nuomone'.
Lazinames, kad 'gera nuomone' apie bet koki ivyki matysime ne daugiau 5% is visu reportazu?
Ir ta gera nuomone bus ne kas kitas o socialistinis PR televizijai, tipo - va mes turim gera nuomone apie viska kas susije su mazais mokesciais, didelem algom, 'green life', na ir visa kita, kas catchy ir madoj.
O gal dar toliau i ateiti paziurim - lazinames kad Jaunius eis i valdzia anksciau ar veliau? Piaras jau bus vietoj :-)

Skotas2008-01-16 19:45

Pilnai pritariu tavo nuomonei artojau.

thony2008-01-16 21:16

ujuj ujuj. Na aš žinių nebežiūriu jau gal metus. Kodėl? Todėl kad jos nesiskiria nuo geltonųjų puslapių. Yra tik žurnalisto (redaktoriaus? direktoriaus?) nuomonė ir taškas.
Negražiai pas mus vyksta, bet ką padarysi. Reikia eit visiems ir keist, kitaip nebus (čia pasakiau ne dėl to, kad tik pasakyčiau).

eNyu2008-01-16 21:22

Aš tikėjausi, kad čia bus kažkas panašaus į JAV transliuojamas vakarines žinias, kuriose ta "nuomonė" yra tiesiog žmoniškas požiūris į pateikiamus faktus. Jie ten nevengia pasišaipyti iš savų garsenybių, paprastais žodžiais paaiškinti problemų ir galiausiai diskutuoti nenutaisę pernelyg rimtų veidų. Čia, žinoma, taip nebus. Ir Jaunius ir mano nuomone yra visiškai netinkamas žmogus.

Anonymous2008-01-20 18:47

Pakeisk paveiksliuką:
http://cue.ifastnet.com/guirichop/wp-content/juego.jpg
arba užhostink jį į kokį ImageShack'ą, nes jo niekam nerodo.

Anonymous2008-01-20 18:48

Turėjau omeny šitoj temoj: http://www.blogas.lt/artojas/337038/sonata-susipazinimui.html

artojelis2008-01-20 22:41

Pataisiau, dekui.

Simon Ahlemeyer2010-09-24 15:03

Sorry to go a bit off the topic but can anybody suggest a good kitchen supplier in the United Kingdom.

ObiVan2010-11-10 22:39

You are a very smart person!

xbox kinect price2010-11-22 17:40

May resemble the best writings. I can tell that experts claim people today was. We always wanted to obtain your wife that you perform for most tournaments which helps us a every single child serve visitors on a daily basis.

If at first you don’t succeed, find out if the loser gets anything.

pissing girls2010-12-06 06:55

Took me time to read all of the comments, but I genuinely enjoyed the article. It proved being incredibly valuable to me and I am positive to all of the commenters here! It is generally wonderful whenever you can not just be informed, but in addition entertained! I’m positive you had enjoyable writing this article.

ELC2010-12-11 14:17

I just couldnt leave your website before saying that I really enjoyed the quality information you offer to your visitors… Will be back soon to check up on new posts

Dustin Klepacz2010-12-14 21:40

hiya everyone, I was just checkin’ out this site and I really admire the basis of the article, and have nothing to do, so if anyone wants to have an engaging conversation about it, please contact me on myspace, my name is samuel meautle

Adelaida Ramesar2011-01-04 17:17

What i find difficult is to find a blog that can capture me for a minute but your posts are not alike. Bravo.

torpedos gratis vivo2011-01-06 00:35

Boa tarde turma, verdadeiramente ser proprietário um automóvel é oneroso devido ao da verdadeira pilantragem de algumas empresas como as de leasing. Estas nem sempre cumprem ao contrato firmado ou tem escondidas em letras miúdas regras que não beneficiam ao adquirinte do veículo. O Código do Consumidor muitas vezes não comtempla todas as deveres do consumidor. Estava lendo umas dicas no http://www.carrousado.org sobre todos os cuidados para a aquisição sem ter dor de cabeça depois. É só um desabafo, realmente está difícil fazer boas aquisições.

Daniel Scott2011-01-18 10:43

I signed to your blog RSS. Will you post more about this theme?

Bennett Lavalley2011-01-31 00:11

Hey your site looks really strange in Mozilla on my laptop with Mac .

poker news2011-02-02 10:22

Correspond the best bib milieu hither poker news.

link blog2011-02-02 20:06

This many mean having an agent who shows you houses that are either not to your taste or way out of your price range. It is best if potential buyers find an agent who is not associated with any selling association.

AFRICAN MANGO2011-02-02 20:25

In it something is. Earlier I thought differently, thanks for the help in this question.

Rafaela Scoggins2011-02-04 08:20

Thank you with regard to your wonderful web blog, it required me a while to find it. Its inspirational, and I find it worthwhile to read,I liked the videos also. Its moving, we watch it in our household. I will tell my friends concerning your good work.

Otis Fauset2011-02-04 09:13

Bonjour, I’ve followed you on twitter, followed you on facebook, around the discussion boards and now on your blog ! No no am not stalking you, but this is a fantastic publish as always very really helpful. Look forward to reading lost a lot more

vigrx2011-02-04 13:56

What necessary words… super, a brilliant idea

Thank you for your current wonderful web blog, it required me a while to find it. Its inspirational, and I find it of great benefit to read,I liked the videos also. Its moving, we watch it in our household. I will tell my friends concerning your great work.

kasino2011-02-06 05:47

Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

Damion Renard2011-02-06 15:42

Aw, this was a very quality post. In theory Id prefer to write such as this too - taking time and real effort to make a really good post but so what can I only say I procrastinate alot and not seem to get something done. My best wishes, Adelaida.

Accutane Lawyers2011-02-09 03:43

Adding to my bookmarks cheers, sending this to my mates asap.

Tarah Hundertmark2011-02-09 05:43

Thank you so much for this excellent article. This is a kind of thing that keeps me going through the day. I’ve been exploring around for your site for a while. Becoming a avid blogger I’m delighted to see others taking initiative.

cabbage soup diet2011-02-09 22:08

I was wondering if you want to be a visitor poster on my web site? and in trade you possibly can include a hyperlink your publish? Please reply whenever you get an opportunity and I will send you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there usually are not much good supply like this.

raw food diet2011-02-09 22:08

I used to be questioning if you would like to be a visitor poster on my web site? and in trade you may embody a hyperlink your post? Please reply when you get an opportunity and I will send you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

acne free in 3 days2011-02-09 22:28

I’ve to say, I dont know if its the clashing colours or the unhealthy grammar, but this blog is hideous! I imply, I dont want to sound like a know-it-all or something, however may you will have possibly put slightly bit more effort into this subject. Its really interesting, however you dont characterize it properly in any respect, man. Anyway, in my language, there aren’t much good source like this.

south beach diet recipes2011-02-09 22:42

Hi, i learn your blog occasionally and i personal the same one and i used to be just wondering for those who get plenty of spam feedback? If that’s the case how do you prevent it, any plugin or something you possibly can recommend? I’m getting so much these days it is driving me mad so any help could be very much appreciated. Anyway, in my language, there are not a lot good source like this.

filmy porno2011-02-11 05:35

chaste, acclaimed blog on sebaceous loss. lass helped.

After study a few the blog posts on your website now, and that i enjoy your way of blogging. I added it to my favorites web page list and will be checking back soon. Check out my web site also and tell me what you think.

blow her mind2011-02-12 22:27

True phrase

cabbage soup diet recipe2011-02-13 02:38

I used to be questioning if you want to be a visitor poster on my web site? and in exchange you might embrace a hyperlink your publish? Please reply once you get a chance and I’ll send you my contact particulars - thanks. Anyway, in my language, there aren’t much good supply like this.

raw food diet2011-02-13 09:43

I’ve to say, I dont know if its the clashing colors or the bad grammar, however this blog is hideous! I mean, I dont wish to sound like a know-it-all or something, but may you have got presumably put slightly bit more effort into this subject. Its actually attention-grabbing, however you dont characterize it nicely in any respect, man. Anyway, in my language, there are usually not a lot good supply like this.

Bethel Kocur2011-02-13 22:27

Great document and good strong tips.Will certainly stay tuned for details and articles.I discovered one article well worth looking at out if you are relocating.

Terence Bedor2011-02-14 00:39

Great document and good sound tips.Will certainly stay tuned for info and articles.I noticed one article well worth looking at out if you are moving.

Chris Saltis2011-02-14 07:31

Good and good good tips to go with.Will certainly stay tuned for information and articles that contain news.I discovered one article really worth looking at out if you are interested.

Jacinto Holsinger2011-02-15 11:15

When did this all come about? Anyways thanks for the info. Some of it is helpful.A good number of a bit over my head.

alta white review2011-02-18 13:16

I do not believe.

san diego real estate2011-02-19 09:27

If you’re still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you’ll know which is right for you.

Marcelene Goodnight2011-02-27 08:12

I’m always excited to go to this weblog in the evenings.Please keep on churning out the content. It’s really entertaining.

Edward Gildemeister2011-03-01 16:38

I am not knowlageble regarding trhis tiopic, but I comprehend the basics.Thanks I’ll try to piece

Andrew A. Sailer2011-03-02 01:33

very interesting topic , outstanding post.

Matthew C. Kriner2011-03-05 09:51

Hey I read this website daily, seriously I like and I still love . Have a great luck with new posts.

Travel & Leisure2011-03-05 21:22

RSS Bandit The only RSS reader that works with Google Reader and Facebook … It offers the last recently posted comments to any of the posts of this site as a feed. …

ipad 22011-03-20 04:50

Have you seen the new IPAD2?

Armand Delosantos2011-03-29 07:57

Thanks so much of this great article, this is the kind of thing that keeps me going through the day. I’ve been looking around for your site after I heard about it from a buddy and we’re thrilled when I was able to find it after searching for some time. I just wanted to comment to show my appreciation for your work it’s very encouraging, and many writers do not get the credit they deserve. I’m sure all the back and will send some more of my friends.

Adan Harbus2011-04-02 22:15

Thanks so much of this fantastic article, I’ve been searching around for your site after I heard about it from a buddy and we’re over joyed when I was able to find it after researching for some time. Becoming an avid blogger I am pleased to see others taking initiative and contributing to the community. I just wanted to comment to show my appreciation for your work it’s very motivating, and many writers do not get the credit they should have.

Soon Nasaire2011-04-13 14:20

Thanks for the help in this question, can, I too can help you something?

Good to know

Andrew Pelt2011-04-23 14:33

Well I truly liked studying it. This tip provided by you is very constructive for good planning.

Now all is clear, thanks for an explanation.

Brent Kutchie2011-05-10 16:20

What amusing question

my blog2011-05-14 11:20

Extremely useful posting. Myself & my neighbor have been getting ready to perform a bit of basic research regarding that. We purchased a useful publication on that subject from our own local library and a lot of books weren’t as descriptive as your content. I am quite happy to see this kind of information which I was searching for a while.

drabiny2011-05-17 21:33

Home reminds me of something, but I can not associate what. Anyway, thanks for your valuable comments.

film izle2011-05-19 04:41

Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

szamba ekologiczne2011-05-19 21:05

Thank you very much for the comprehensive article. All the information I have been very useful and I hope that others will also benefit from this valuable knowledge.

burberry earmuffs2011-05-25 10:41

great, what a nice blog

greate post, thank you.

www.Allegro.pl2011-06-19 13:24

I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

best bingo sites2011-07-08 04:06

Hello there. I discovered your site by way of Google whilst searching for a similar subject, your site got here up. It seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back later.

Allegro2011-07-13 03:58

Can I just say what a aid to search out someone who actually is aware of what theyre talking about on the internet. You positively know easy methods to convey a difficulty to mild and make it important. Extra people must read this and understand this aspect of the story. I cant consider youre not more widespread because you definitely have the gift.

Babilas2011-09-03 22:31

hello, your websites are fantastic. Me many thanks for get the job done

S³awomira2011-09-04 07:47

Partner, impartial is actually fabolous, we like it

Wszesiod³2011-09-06 15:28

howdy, your internet site is really great. I really do thank you for do the job

Arkadia2011-10-01 01:06

What an exciting article, retain penning mate

W³oœcibyt2011-10-01 14:00

hi there, your internet site is really unquie. We do many thanks for function

surveys2012-11-26 13:20

If you’re still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you’ll know which is right for you.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras